Öğrenmek, Para Kazanmak, Geri Vermek

Araya kısa ayrılıklar girse de otuz yıldır bu şehirde yaşıyorum. Hiç gitmediğim onlarca semti var hala. Hergün yeni bir şey keşfedebileceğiniz, yaşadığınız her anı dolu dolu geçirebileceğiniz bir şehir İstanbul. Hatta İstanbul’lu olmak kendi içinde anlamları, kodları olan birşey, size yaşarken ekstra avantajlar sağlayan bir durum. Bu benzersiz şehirle ilgili olumsuz bir şey söylemek içinden gelmiyor insanın, tek bir konu hariç “trafik”. Bazen trafikte geçirdiğim saatler o kadar fazla oluyor ki bu anları yaşamdan çalınan anlar olarak düşünmeye başlıyorum. Kökten kentsel bir çözümü beklerken, trafik sorunu için bulduğum son çözümlerden birisi “sesli kitaplar”. Bugünlerde Amerikan iş yaşamının efsane yöneticilerinden olan, Ford ve Chrysler’de CEO’luk yapan Lee Iacocca’nın 2007 yılında yazdığı “Bütün O liderler Nereye Gitti?” adlı kitabını dinliyorum.

İstanbul , dünyada iki kıta üzerine kurulmuş olan tek şehir. Fotoğraf Reuters'den Osman Orsal'a ait.

82 yaşındaki Iacocca, kitabını kendi okuyor. Kitap, Amerikan iş yaşamı, mevcut  Amerikan politikaları ve liderlik üzerine yazılmış Iacocca’nın kendi gerçek deneyimleri üzerine kurguladığı bir manifesto ancak beni en çok etkileyen bölümü emekliliğine dair anlattıkları. Başarılarla dolu kariyerinin ardından, emeklilik kendi deyimiyle tam bir fiyasko oluyor Iacocca için. Emekli olduktan sonra tüm yaşamını geçirdiği otomobil endüstrisinin kalbi Detroit’ten onun için bir anlam ifade etmeyen Los Angeles’a taşınıyor, lüks bir semtte pahalı bir ev alıp dekore ediyor, Amerikalı iş adamları arasındaki en popüler spor olan golf dahil herşeyi deniyor ama o, onu sabahları erkenden uyandıracak, heyecanla güne başlamasını sağlayacak güçteki tek şeyin “iş” diğer bir deyişle “çalışmak ve üretmek” olduğunu farketmekte gecikmiyor. Lee Iacocca yaşamı üç safhaya ayırıyor:

1. Öğrenmek (learning)
2. Para kazanmak (earning)
3. Geri vermek (returning)

Iacocca’ya göre emeklilik “geri verme zamanı” ve emekli olup hala anlamlı bir hayat sürmek böyle bir erdeme sahip olmakla mümkün. Bunun için yapmanız gereken sizin için anlamı olan birşey bulmanız ve bunun “sahici” bir şey olması. Kendisinin ve emekli olan birçok arkadaşının en büyük korkusu “yaşamlarının artık kayda değer olmaması” ve bu korkuyu yenmek Iacocca’ya göre öğrendiklerinizi ve kazandıklarınızı topluma geri verebilmekle mümkün. Iacocca yaşamı boyunca aldığını, vakıflar kurarak, yardım işlerinde çalışarak ve kitaplar yazarak topluma geri vermekte.

Anlamlı bir yaşam sürme isteği insanın doğasında bulunan bir ihtiyaç. Daha mutlu, sağlıklı ve uzun bir yaşamın yolu çalışmaktan, üretmekten ve paylaşmaktan geçiyor. Yaşamın hangi safhasında olursanız olun, payınıza düşen rol ne olursa olsun yaşamınızı anlamlı kılacak birşeyler mutlaka var, yeter ki siz isteyin.

Kanyon'daki Remzi Kitabevi'nde Türkçe ve İngilizce geniş bir sesli kitap seçeneği var. Bir sonraki sesli kitabımı seçtim; Malcolm Gladwell'den "Blink".

 

Daha fazlasını okumak isterseniz önerilerim:

http://leeiacocca.blogspot.com/

http://www.gladwell.com/blink/

“Öğrenmek, Para Kazanmak, Geri Vermek” Makalesine 2 Yorum Yazılmış

 1. Elçinay Ekincı dedi ki:

  Merhaba Berrin’cigim
  Yeni yazını çok beğendim .
  Tesekkur ediyorum boyle guzel yazilarin icin bizim uflumuzu genisletiyorsun. Zamani verimli kullanmak icin sesli kitaplar gercekten çok güzel çözüm. Su ana kadar hiç denememistim ama en kısa deneyeceğim.
  Yeni yazılarını merakla bekliyorum .
  Sevgiler
  Elcinay

 2. Didem dedi ki:

  Sesli kitaplar, trafikte geçen uzun saatler için kesinlikle harika bir çözüm. Ayrıca Iacocca bizlere çok güzel bir öğüt veriyor. Bu güzel ve bilgilendirici yazı için çok teşekkürler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir