Koç Ne Zaman Değişir?

Evde dört ayrı kişisel kütüphanede iki bine yakın kitap var. Bu durumun en güzel yanı istediğim an komşu kütüphanelerle kitap alışverişi yapabilmek. Bugün üzerinde çalıştığım bir konu için araştırma yaparken, eşimin kütüphanesinde John Maxwell’in “Developing The Leader Within You” isimli kitabı gözüme çarptı. En ilgimi çeken konulardan birisi olan lider ve yönetici farkını anlatıyor. Ama vaktim kısıtlı olduğu için sadece giriş bölümünü okuyabildim. Ve daha ikinci sayfada çok eğlendim yazarın bir hikayesi ile:

Bir satış toplantısı esnasında, yönetici düşük satış rakamları nedeniyle satış ekibini azarlıyordu. “Düşük performansınızdan ve özürlerinizden artık çok sıkıldım,” dedi. “Eğer bu işi yapamıyorsanız, bu ürünleri satmak için sahip olduğunuz ayrıcalığı elde etmek isteyebilecek bir sürü satışcı var dışarıda.” Daha sonra, işe yeni başlamış olan emekli bir profesyonel futbolcuyu işaret ederek sordu; “Eğer bir futbol takımı kazanamıyorsa, ne olur? Oyuncular değiştirilir, değil mi?” Soru odada birkaç saniye süren bir sessizlik yarattı. Daha sonra eski futbolcu yanıtladı, “Aslında, müdürüm, eğer bütün takım bir sorun yaşıyorsa, genellikle yeni bir koç gelir.”

Kendi kariyerinizi ve iş deneyimlerinizi düşünün. Bazen başarılı göründüğünüz, bazen de hiç beklemediğiniz şekilde başarısız göründüğünüz durumlar olmuştur. Unutmayın ki nasıl bir performans gösterdiğiniz oyun planınızın hangi koçtan geldiği ile ilgili!

Görseller: Google Images

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir