Bir Numaralı Formül

Hergün sabahları güne başlarken iş, ev, çocuklar, yeni projeler, vb. neredeyse yaşamın her kulvarında bir ‘yapılacaklar listem’ vardır. Hatta bazen bu listeler ve listelerdeki maddelerin çokluğu gözümü korkutur. Tom Peters’in “Küçük Ama Önemli Şeyler: Mükemmele Ulaşmanın 163 Yolu” isimli kitabında paylaştığı aşağıdaki anektot listelerimle yaşamaya devam etmenin bana sağlamakta olduğu yararları bir kez daha hatırlattı.  

Yapılacaklar listelerimi ve günlük notlarımı tuttuğum defterlerim. Birisi iş notlarım, diğeri iş dışında kalan konular için.

Bir adam elinde bir zarf ile, J.P. Morgan’ın yayına geldi ve dedi ki, “Efendim, elimdeki zarfın içinde başarının kesin formülü var ve bunu size 25.000 dolara memnuniyetle satarım.” J.P. Morgan; “Bayım, zarfın içinde ne olduğunu bilmiyorum ama eğer içeriğini bana gösterirseniz ve ben de bunu beğenirsem, bir gentilmen olarak size söz veriyorum istediğiniz tutarı ödeyeceğim.” Adam bu şartı kabul etti ve J.P. Morgan’a zarfı verdi. J.P. Morgan zarfı açtı ve içinden tek bir sayfa çıkardı. Kısacık şöylece bir baktı ve adama kağıdı geri uzatarak anlaştıkları tutarı yani 25.000 doları ödedi. Notun içeriği şuydu:

1. Her sabah, o gün yapılması gerekenlerin bir listesini hazırlayın.

2. Ve onları yapın!

Yapılacaklar listelerinizi hazırlamaya değer, basit bir formül ama kesinlikle etkili…

————-

Not 1: Yapılacaklar listesi hazırlamak etkili zaman yönetiminin önemli bir parçasını oluşturuyor. Eğer bu konu hakkında daha fazla okumak isterseniz, aşağıdaki linkleri faydalı bulabilirsiniz:

 http://alleviateanxietystress.com/blog/stress/time-managment/how-to-make-your-to-do-list-more-effective/

http://timemanagementninja.com/2010/05/kill-the-tasks-not-the-todo-list/

http://www.todolistblog.com/

Not 2: Tom Peters, 1982 yılında Robert H. Waterman ile birlikte yazdığı “Mükemmeli Arayış: Yönetme ve Yükselme Sanatı” isimli kitabı ile en çok satan yazarlar arasına girdi. 2010 yılında çıkan son kitabı “Küçük Ama Önemli Şeyler: Mükemmele Ulaşmanın 163 Yolu” yine en iyi yönetim kitaplarından birisi olarak görülmekte. Kitap Tom Peters’ın bizzat kendi deneyimleri ile doğrulamasını yaptığı 163 ipucundan oluşuyor.

Kitabın Türkçe baskısı Boyner Yayınları tarafından yapıldı.

  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir